Zahvaljujući prirodnom okruženju u kojem se nalazi, Hrvatska je idealna destinacija za rafting. Osobito je popularan rafting na Cetini kod Omiša.
Riječ je o iznimno zabavnoj aktivnosti na vodi gdje sudionici sjede u raftovima (gumenim čamcima) i spuštaju se niz riječne brzace. U svakom raftu je i skiper (kormilar) koji upravlja čamcem.
Avantura započinje kod dijela rijeke pod nazivom Pavića most. Ondje svi sudionici oblače neoprensko odijelo, zaštitni prsluk i kacigu. U ruke dobivaju veslo i spremni su za ukrcaj. Sami početak staze i nije toliko zahtjevan, stoga se na tom dijelu rijeke sudionici uče pravilnom veslanju i komandama. Putem vas prati prekrasna priroda i čista i bistra rijeka sa svim svojim „stanovnicima“.
Nedugo zatim naići ćete na tunel od granja, a zatim dolazi najzahtjevniji dio staze, gdje će doći do izražaja uigranost sudionika. Nakon što se uspješno prođe i ta prepreka, posada staje na manjem jezeru, radi osvježenja u rijeci.
Iduća stanka rezervirana je za osvježenje prirodnom izvorskom vodom! Da, dobro ste čuli. Na tom mjestu su izvori čiste prirodne vode koja će u tom trenutku dobro doći svim sudionicima. Nakon što su svi sudionici izašli iz rafta, skiperi bacaju raftove preko brane i spuštaju se niz opasniji vodopad. Turisti zatim ponovno ulazi u svoje čamce. Nakon toga slijede nova uzbuđenja, novi brzaci i još više adrenalina u krvi!
Zasigurno je najzanimljiviji brzac onaj u obliku slova „Z“, na kojem i manja pogreška može uzrokovati prevrtanje rafta. No sudionici se ponekad i sami namjerno odlučuju za to, jer smijeha i zabave nikad dosta!
Ubrzo zatim staje se uz obližnju stijenu te svi isprobavaju koliko su vješti u skakanju na glavu. Visina je oko 2-4 metra, a dubina vode je oko 8 metara. Nema nikakvih kamenja, stoga je skakanje posve sigurno.
Ostatak puta rezerviran je za još malo brzaca i uživanja na vodi. Staza završava kod Radmanovih mlinica, gdje veslači izvlače raft iz vode i ukrcavaju se u minibus koji ih vraća u Omiš.
Važno je napomenuti kako vas cijelom stazom prati profesionalni fotograf koji bilježi najzanimljivije trenutke. Slike prebacuje na CD te ih možete kupiti odmah nakon avanture.
Sezona raftinga na Cetini obično počinje 1.4., a završava 1.10. Razina Cetine mijenja se ovisno o količini padalina. Zato se preporučuje da radije dođete na samom početku sezone, kada su učestalije kiše i kada je vodostaj rijeke viši. Samim time, rijeka je brža, a doživljaj puno bolji.
Zašto posjetiti Hrvatsku?
Hrvatska je zemlja koja ima čak 78 otoka, više od 524 otočića i 640 hridi i grebena. Obiluje prekrasnim i uređenim plažama s dodatnim sadržajima.
Iznad jadranske obale pruža se planinski lanac Dinaridi, koji su omiljena atrakcija za planinare. Osim toga, Hrvatska je može pohvaliti s čak 8 nacionalnih parkova i 11 parkova prirode.
Posljednjih godina Hrvatska je postala jedna od najpopularnijih europskih destinacija. Ne samo glavni grad Zagreb nego i obalni gradovi poput Splita, Zadra i Dubrovnika i brojnih hrvatskih otoka.
Hrvatska je imala burnu i bogatu povijest, no neki njezini dijelovi očuvani su i danas u obliku starih tvrđava, crkvi, samostana, kazališta, spomenika i sl.
Dubrovnik je tako najpoznatiji po svojim zidinama koje su svojevremeno služile kao obrana od neprijatelja. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj kulturi i povijesti, Dubrovnik se od 1979. godine nalazi na UNESCO-ovom popisu Svjetske baštine.
Split je također vrlo atraktivan i zanimljiv grad zahvaljujući svojim spomenicima i zdanjima kao što su Dioklecijanova palača i srednjovjekovni Split.
Pag je peti po veličini hrvatski otok te je najpoznatiji po autohtonim prehrambenim proizvodima kao što su paški sir, pršut i janjetina.
Mali Lošinj: otok se prvi puta spominje 1388. godine te je zbog svoje specifične klime proglašen klimatskim lječilištem. Osim toga, na Malom Lošinju doživjet ćete simfoniju boja, mirisa i okusa u obliku tradicionalne kuhinje u kojoj dominira aromatično bilje i maslinovo ulje. Otok je idealan za romantični odmor, jer ima više od 220 km pješačkih staza koje su povezane s drugim otocima.
Dugi otok: otok se prvi put spominje u 10. stoljeća, a po veličini je sedmi otok u Hrvatskoj. Najpoznatiji je po kristalno čistom moru te bijelim pješčanim plažama. Otok je idealan za sve one istraživačkog duha, ali i za parove koji žele privatnost i mir.
Najpoznatije plaže u Hrvatskoj
Bez obzira na to jeste li više za duge pješčane plaže ili preferirate manje i mirnije uvale, Hrvatska ima od svega po malo, stoga dopustite da vam predstavimo najbolje od najboljeg.
Zlatni Rat: plaža Zlatni Rat nalazi se u Bolu na otoku Braču te je zasigurno jedna od najčešće fotografiranih na Jadranu. Poznata je po bijelom pijesku i kristalno bistrom moru.
Sakarun: Sakarun je jedna od mirnijih plaža u Hrvatskoj, a nalazi se na Dugom otoku. Zlatnožuti pijesak i čisto more čine Sakarun idiličnim mjestom za opuštanje i uživanje na suncu.
Zrće: plaža Zrće na otoku Pagu omiljeno je odredište mladih tijekom ljetnih mjeseci. Ondje se svakodnevno održavaju brojni koncerti, a uz popratne vodene sadržaje, zabava je zagarantirana.
Što raditi u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj su brojne rekreativne i zabavne aktivnosti koje možete raditi u društvu ili s obitelji.
Možete posjetiti Rastoke, malo pitoreskno mjesto u prirodi koje je poznato po obilju vode i zanimljivim slapovima. Doduše, nisu tako veliki kao slapovi Krke, ali jedno je sigurno; u Rastoke ćete se zaljubiti na prvi pogled!
Možete unajmiti brod i obilaziti hrvatske otoke te istraživati njihove ljepote. Zaljubljenici u morski svijet slobodni su roniti po morskom plavetnilu i diviti se ljepotama biljnog i životinjskog svijeta. Iznajmite bicikl i biciklističkim stazama krenite u put u nepoznato.
Što jesti u Hrvatskoj?
S obzirom na blizinu susjednih zemalja, u hrvatskoj kuhinji očiti su talijanski, turski i mađarski utjecaji. To je način na koji se postiže jedinstvena mješavina okusa koja će zasladiti i najzahtjevnije nepce. Ako se nađete na obali, obavezno probajte morske plodove poput škampa, dagnji ili jastoga.
Meso je također veoma omiljeno; posebno svinjetina, janjetina ili piletina. Od suhomesnatih proizvoda svakako valja izdvojiti kulen.
Kako doći u Hrvatsku?
Zračnim prijevozom: Hrvatska ima nekoliko zračnih luka za domaće i međunarodne letove. Možete sletjeti u Zagrebu pa od Zagreba redom krenuti s upoznavanjem jadranske obale. Mi vam ipak preporučujemo da sletite u Split, radi blizine ostalih zanimljivih gradova poput Omiša ili Trogira.
Kopnenim prijevozom: hrvatske ceste su dobro održavane i u dobrom su stanju. Ono što je najvažnije, možete birati između putovanja autocestom ili vožnjom kroz prekrasna slikovita mjestašca.
Vodeni prijevoz: do Hrvatske možete doći i brodom iz Italije ili čak s puno daljih udaljenosti.